طراحی لوگو

طراحی لوگو

مقدمه

شاید نیاز نباشد که بگوییم لوگو چیست و چه کاربرد هایی دارد. همین حالا که دارید این مطلب را می‌خوانید با نگاهی به اطراف خود می‌توانید لوگوی شرکت های مختلفی را ببینید، از لوگوی سازنده لوازم آشپزخانه تان گرفه تا همین تلفن همراه یا کامپیوتری که در حال کار با آن هستید.

امروزه هر کسب و کاری نیاز به طراحی لوگوی اختصاصی خود را دارد، تا با استفاده از آن برای برند خود اعلام موجودیت کند و در ذهن مخاطب ماندگار شود.در این مطلب توضیحات جامعی در خصوص لوگو و انواع آن، لزوم داشتن یک لوگوی حرفه ای و طریقه سفارش لوگوی مناسب ارائه شده تا شما مخاطبان عزیز بتوانید دید بهتری در این خصوص داشته باشید.

لوگو چیست؟

لوگو، آرم یا نشانه عنصری گرافیکی از علائم دیداری است به‌طوری که با سبک حروف یا قلم خاصی تنظیم شده یا با اشکال تصویری به صورت ویژه (و نه الزاماً خوانا) چیده شده‌است. شکل، رنگ، سبک حروف و … باید مشخصاً از دیگر علایم مشابه دیگر متفاوت باشد.

نشان‌واره طرحی ملموس و متمایز برای نمایاندن یک مجموعه، کالا یا سرویس مشخص است که در کنار اشاره به برخی مفاهیم، گاهی ویژگی‌ها و هویت یک سازمان یا کالا را نیز بازمی‌نمایاند.(ویکی پدیا-لوگو)

لوگو نمادی است که از متن و تصاویر تشکیل شده است که هویت یک کسب و کار را مشخص می کند. یک لوگوی خوب نشان می دهد که یک شرکت چه کاری انجام می دهد و برند برای چه چیزی ارزش قائل است.

طراحی لوگو همه چیز در مورد ایجاد علامت تجاری بصری عالی برای یک شرکت است. بسته به نوع، یک لوگو معمولاً از یک نماد یا علامت تجاری و یک لوگوتایپ به همراه یک برچسب تشکیل شده است.

انواع لوگو

1-لوگو مونوگرام

لوگو مونوگرام

لوگو مونوگرام

در طراحی لوگو به سبک مونوگرام، طراح از حروف اول و دوم اسم برند برای ساخت یک نشانه بصری استفاده می‌کند. مونوگرام تاریخی ترین سبک لوگو در بین انواع سبک هاست. پیشینه این سبک را به یونان باستان نسبت می‌دهند، حرف اول نام هر شهر بر روی سکه های آن شهر ضرب می‌شده و نشانه اختصاصی آن شهر محسوب می‌شده است.

2-لوگو تایپوگرافی (لوگوتایپ)

به زبان ساده، حروف چینی اسم برند با استفاده از اصول چینشی را تایپوگرافی می‌گویند. موارد زیر، نمونه هایی از توضیحات لغت نامه در خصوص تایپوگرافی است:

  • تایپوگرافی، هنر چیدمان تایپ، برای رسیدن به یک زبان تصویری است.
  • تایپوگرافی، هنر پردازش متن، برای رسانه های چاپی است.
  • تایپوگرافی عبارت است از انتخاب و طرح ریزی تایپ برای چاپ.

3-لوگو تصویری (پیکتوگرام)

پیکتوگرام نمادی بصری است که معنای خود را از طریق شباهت به شیء فیزیکی پیدا می‌کند. طراحی لوگو در این سبک با ادغام تصویر با مفهوم برند انجام می‌شود.

پیکتوگرام‌ها از یک سری نمادهای تکراری و واضح برای تجسم و انتقال برخی داده‌ها و اطلاعات ساده استفاده می‌کنند. این نمادها می‌توانند هشداردهنده، بازدارنده، راهنمایی کننده و یا آگاهی دهنده باشند که بیننده در نگاه اول، متوجه منظور و مفهوم آنها خواهد شد. درک معنای پیکتوگرام‌ها نیاز به دانش و مهارت تخصصی ندارد زیرا در طراحی آنها از اشکال و نمادهای ساده‌ای استفاده می‌شود که همه ما در طول روز این شکل‌ها را می‌بینیم و یا از قبل با آنها آشنایی داریم.

4-لوگو انتزاعی

لوگو آدیداس

لوگو آدیداس

لوگو انتزاعی، یکی از مشهورترین و قدرتمندترین انواع لوگو در جلب توجه مخاطب است. این لوگوها که در عین سادگی و با کمک خطوط و رنگ‌ها طراحی می‌شوند، می‌توانند با برانگیختن احساسات گوناگون در بیننده، پیام برند را به او مخابره کنند و برای همیشه در ذهن او حک شوند.

سبک طراحی انتزاعی به‌گونه‌ای است که هر کس می‌تواند برداشت خاص خود را از لوگوداشته باشد. البته این برداشت با برند موردنظر تناسب دارد. برای مثال در طراحی لوگوی آدیداس از سه خط استفاده شده که می‌تواند معانی متفاوتی داشته باشد.

 از یک سو سه خط طراحی شده به کوه شباهت دارد و می‌تواند نشانگر این باشد که باید تلاش کنید و بر چالش‌ها چیره شوید تا به نوک قله موفقیت دست پیدا کنید. از سوی دیگر نوع طراحی خطوط می‌تواند بیانگر اهمیت اعتدال و توازن در ورزشکار باشد.

5-لوگو ترکیبی

لوگو ترکیبی دارای اسم های متعددی است، مانند لوگو تصویری متنی، لوگو تلفیقی و combination logo. این لوگو از کنار هم قرار گیری کلمه ها، نشانه ها و تصویرها ایجاد می شود. طراحی این لوگو نسبت به سایر لوگوها حرفه ای تر است، زیرا علاوه بر اینکه لوگو باید با نوع تجارت هماهنگ باشد، باید میان لوگو و تصویر مورد ستفاده هم یک ارتباط خوب برقرار شود.

6-لوگو مسکات

لوگو مسکات

لوگو مسکات

مسکات (Mascot) در واقع یک شخصیت طراحی شده است که می‌تواند معرف یک برند باشد. هر شرکتی می‌تواند از کاربردهای مسکات برای بازاریابی قوی‌تر بهره ببرد. در این روش شرکت‌ها با استفاده از طراحی یک شخصیت واقعی یا خیالی، جاندار یا غیر جاندار و یا هر خلاقیت دیگری اقدام به طراحی یک لوگوی مسکات می‌نمایند که این لوگو در آینده تبدیل به داستان آن‌ها خواهد شد.

لوگو مسکات یک لوگوی منحصربه‌فرد است که کم‌کم تبدیل به یک طرح نوستالژی برای کاربران شده و از این پس هر کس با دیدن این طرح به یاد شرکت مذکور خواهد افتاد.

7-لوگو مینیمال

طراحی های بولد (Bold)، ساده و تک رنگ نشانگر لوگوهای مینیمال هستند. در طراحی لوگوی مینیمال از تمامی موارد اضافی اجتناب و تنها بر مفهوم اصلی طراحی تمرکز می شود. در نهایت نتیجه کار یک برندینگ تأثیرگذار بوده که به راحتی در هر رسانه و یا هر پس زمینه ای انتقال داده می شود.
برای مثال لوگوی نایک (NIKE) که بسیار ساده و مینیمالیست است. لوگوهای ساده و مینیمالیست به صورت برندهایی برجسته در صفحه اصلی وب سایت ها حضور دارند. طراحی این لوگوی مینیمال ساده و گرافیکی بوده و کمتر کسی را می توانید بیابید که نداند این لوگو نماد چه شرکتی است.
این نکته مهم را در نظر داشته باشید که یادآوری یک لوگوی مینیمال و ساده، آسان بوده و از این رو می تواند به بهترین ابزار برای ارتباط با مشتریان و مخاطبین تبدیل شود. طراحی لوگو به سبک مینیمال می تواند سال ها ماندگار بماند. پس برای طراحی به یک طراح حرفه ای رجوع کنید تا با مشخص کردن اهداف و یک طراحی منحصربفرد بتواند بهترین طرح ها را برای شما پیاده کند.
لوگوهای فلت (Flat Logo) بهترین نمونه از لوگوهای مینیمال هستند. در این طراحی لوگو به سبک مینیمال تمامی موارد اضافه مانند بافت، شیب و ابعاد حذف می شوند تا یک نماد دو بُعدی با ویژگی های منحصر بفرد که در عین سادگی بسیار تاثیرگذار است؛ خلق شود. این سادگی سبب می شود که طراحی بولدتر و چشم نوازتر باشد.

8-لوگو سه بعدی

لوگوی سه بعدی لوگویی است که با استفاده از یک سری نرم افزار خاص مانند 3D Text and Logo Maker  سمبل ها ویا متن به صورت سه بعدی طراحی می شود. یعنی وقتی به آن نگاه می کنید فقط یک تصویر ساده نیست واحساس می کنید که این تصویر واقعی است و حجم دارد. امروزه این نمونه طراحی به دلیل  جاذبه ی بصری که ایجاد می کند، بسیار مورد توجه و استفاده قرار گرفته و طرفداران زیادی دارد.

قیمت طراحی لوگو

قیمت طراحی لوگو به عوامل متعددی بستگی دارد. تجربه طراح، تعداد اتود های دستی ارائه شده و سبک طراحی از عوامل تأثیر گذار بر قیمت سفارش لوگو می‌باشد.

شما می‌توانید تعرفه های طراحی لوگو آژانس تبلیغات نموار برتر را بررسی کنید.

ضرورت داشتن لوگو

با وجود لوگوهای برندهای معروف دنیا از قبیل نایک، آدیداس، مک دونالد و… کمترین توقع مشتریان و بازار، داشتن لوگویی حرفه‌ای است و بدون داشتن یک لوگوی خوب هیچ خریداری تمایل به ارتباط و خرید کالا و خدمات شما را نخواهد داشت. بدون داشتن لوگو هیچکدام از تلاش‌های یک برند به درستی به ثمر نمی‌نشیند.

در نهایت اگر مشتریان با لوگوی شما ارتباط خوبی برقرار کنند، فراموش کردن برندتان تقریباً غیر ممکن خواهد بود. بنابراین اولین قدم مثبت در برندسازی، داشتن یک لوگوی خوب، خاص و ویژه است.

سفارش طراحی لوگو

سفارش لوگو معمولا طی روند کاری مشخص شده از طرف شرکت یا آژانس های تبلیغاتی به کارفرمایان ارائه میگردد ، آژانس تبلیغات نمودار برتر نیز سفارش طراحی لوگو رو با پکیج های طلایی ،  نقره ای و برنزی به مشتریان خود ارائه میکند که این 3 پکیج فیلد های متفاوتی نسبت به سفارش کارفرما از لحاظ ساختار طراحی لوگو ،تعداد اتود و همچنین قیمت متفاوت هستند که فرایند سفارش به این صورت است:
مرحله اول انتخاب نوع پکیج
مرحله دوم انتخاب سبک لوگو
مرحله دوم اتود دستی (تعداد نسبت به انتخاب پکیج)
مرحله چهارم تبدیل اتودهای دستی به نسخه دیجیتال
مرحله پنجم انتخاب پالت رنگ (رنگ سازمانی)
مرحله آخر فینال کردن فایل لوگو

طراحی لوگو حرفه‌ای

به دور از در نظر گرفتن سبک و سیاق طراحی لوگو که هر طراح یکی از آنها را در نظر دارد حرفه ای شدن یک لوگو اولین اولویت کارفرماهایست که به ظرافت ، زیبایی ، سادگی هویت بصری خود اهمیت زیادی می دهند این امر باعث شده که طراح همه فرم ها را اصولی و با در نظر گرفتن تخصص خود به اتمام رساند اما بسیاری از سفارش دهندگان به این امر واقف نیستند و بیشتر به سلیغه شخصی یا به اصطلاح عموم ((توی چشم بودن!)) یک هویت بصری برای برند خود هستند که این کار خروجی مناسبی نداشته و طراح ها معمولا از این انتخاب ناراضی هستند ، خوشبختانه تیم تبلیغاتی نمودار برتر با استفاده از طراحی تخصصی و اصولی در ساختار لوگوهای خود انتخاب یک لوگو حرفه ای برای مشتریان فراهم کرده.

طراحی لوگو در اصفهان

آژانس تبلیغات نمودار برتر، واقع در اصفهان در حال ارائه خدمات طراحی لوگو در اصفهان است. شما می‌توانید با استفاده از راه های ارتباطی در صفحه تماس با ما این وبسایت، اقدام به ثبت سفارش طراحی لوگو در اصفهان نمایید.